بسیاری از مردم تصور می کنند کرم پودر فقط برای سفید تر شدن پوست کاربرد دارد در حالی که شیمیدان ها این ماده آرایشی را برای بهبود ظاهر پوست و ایجاد حالتی طبیعی در آن تهیه کرده اند. اگر قصد خرید کرم پودر دارید، این راهنما را بخوانید...

نوع پوستتان چیست؟ اگر می خواهید کرم پودر روی پوستتان خوب بخوابد، به طوری که کسی متوجه نشود روی پوستتان کرم پودر زده اید، کرم پودری انتخاب کنید که مخصوص نوع پوست شماست. ضمن اینکه طیف رنگ پوست انسان ها نیز بسیار گسترده است. یعنی نباید فکر کنید رنگ تیره، برنزه، روشن و سفید تنها رنگ های کرم پودر هستند. اصلا اگر لوازم آرایش فروشی یا برندی فقط همین چند رنگ را در اختیار شما گذاشت، کرم پودرتان را از جای دیگر یا برندی دیگر انتخاب کنید. پوست به جز درجه تیرگی و روشنی اش، یک رنگ زمینه ای هم دارد. در برخی افراد این رنگ کمی زرد و در برخی دیگر صورتی روشن است. رنگ پوست با افزایش سن هم تغییر می کند مثلا اگر در دوران جوانی یک رنگ به خصوص از کرم پودر را استفاده می کردید، در دوران میانسالی هم نباید همان را تهیه کنید.

سؤال دیگری که باید به آن جواب داد این است که اصلا باید چقدر کرم پودر بزنیم؟ این مساله به سن و ظاهر پوستتان بستگی دارد. اگر جوان هستید یا هنوز پوستتان تغییررنگ نداده و صاف، بی لک و خوشرنگ است، نباید مقدار زیادی کرم پودر به صورتتان بزنید. ضمن اینکه متخصصان پوست توصیه می کنند برای خرید کرم پودر، نباید به شهرت برند بسنده کرد. چون گاهی محصولات گران قیمت و مشهور هم کیفیت بالایی ندارند. در خرید کرم پودر باید به پوستتان توجه کنید، ممکن است پوستتان با یک کرم پودر ارزان قیمت ظاهر بسیار خوبی پیدا کند و به اصطلاح به راحتی روی آن بخوابد اما یک کرم پودر گران قیمت، برای آن مناسب نباشد. هنگام خرید حتما به تاریخ انقضای آن نیز توجه کنید. کرم پودر هم یک ماده شیمیایی است که عمر مفیدی دارد. اگر هر روز ۳ ۲ بار هم کرم پودر بزنید، حداقل ۶ ۵ ماه طول می کشد تا تمام شود، بنابراین دقت کنید تاریخ مصرف آن رو به اتمام نباشد. زیرا این محصولات به مدت محدودی قابل استفاده هستند. سعی کنید از کرم پودرهای مایع فقط ۶ ماه استفاده کنید و اگر بوی بد گرفت یا بافتش غیرعادی شد، حتما آن را دور بیندازید.

اگر پوست تان چرب است...

پوست چرب یکی از پردردسرترین انواع پوست است. اگر پوست چربی دارید، باید در انتخاب کرم پودر بیشتر دقت کنید:

کرم پودرهای بدون چربی (oil free) و مات انتخاب کنید تا درخشش بیش از حد پوست تان کم و ماندگاری آن روی پوستتان بیشتر شود. شما می توانید از پودرهای فشرده هم استفاده کنید.

قبل از استفاده از کرم پودر از مواد پاک کننده چربی پوست استفاده کنید.

از ضدآفتاب ها و مرطوب کننده و سایر محصولات مراقبت پوستی که مواد رنگی دارند، استفاده نکنید زیرا حالت ناخوشایندی به پوستتان خواهند داد.

اگر پوست تان خشک است

نگهداری از پوست خشک به طور کلی آسانتر است ولی اگر پوست تان خیلی خشک است، هنگام خرید کرم پودر این نکات را در نظر بگیرید:

دنبال کرم پودرهایی باشید که علاوه بر رنگ مناسب، کمی پوست را براق هم می کنند. سراغ کرم پودرهای مایع با پایه روغنی (oil based) بروید.

از تهیه و مصرف پودرهای فشرده، بدون چربی و ترکیب پودر و آب اجتناب کنید.

اگر پوست تان طبیعی است...

برای شما انتخاب کرم پودر آسان تر است. دنبال محصولی باشید که بتواند به بهترین نحو، پوستتان را پوشش دهد.

اگر پوستتان مشکل خاصی دارد، محصولی را انتخاب کنید که آن مشکل را بپوشاند.

اگر نوجوان هستید...

بهتر است نوجوانان تا حد امکان از مصرف مواد آرایشی سنگین مثل کرم پودر اجتناب کنند تا هم طراوت پوستشان حفظ شود هم ظاهری مناسب سنشان داشته باشند. مصرف کرم پودر از سنین کم، باعث ایجاد مشکلاتی در پوست می شود. هرچه کمتر کرم پودر بزنید، بیشتر از شر جوش های زشت در امان می مانید. اگر از کرم پودر برای پوشاندن مشکلات پوستی استفاده می کنید به متخصص پوست مراجعه کنید تا کرم پودر مناسب برایتان تجویز کند.

اگر پا به سن گذاشته اید...

شاید در افراد مسن تمایل به استفاده از کرم پودر بیشتر از جوان ترها باشد، ولی بهتر است این نکات در نظر گرفته شود:

کرم پودر می تواند چروک های پوست را بپوشاند، به شرطی که درست از آن استفاده کنید و نوع مناسبی را تهیه کرده باشید.

استفاده بیش از اندازه از کرم پودر در هر نوبت، ظاهر پوست را پیر نشان می دهد.

اگر برای پوشاندن چین و چروک ها مقدار زیادی کرم پودر روی پوستتان بزنید، کرم لابه لای چروک ها می ماند و پوستتان شبیه زمینی پر از جوی های مملو از کرم پودر می شود.

برای پوشاندن چروک ها دنبال کرم پودرهای با پایه روغنی باشید.

کرم پودر؛ انواع و اقسام

وقتی به داروخانه یا فروشگاه لوازم آرایشی می روید، برای انتخاب یک کرم پودر گزینه های متعددی را پیش رو دارید. نکات زیر به انتخاب کرم پودر مناسب شما کمک می کنند:

کرم پودر پرایمر: این نوع کرم پودر بی رنگ است یعنی بعد از مصرف آن رنگ پوست عوض نمی شود با استفاده از این محصول بستری مناسب برای پوست فراهم می شود و می توانید کرم پودر اصلی تان را به پوست بزنید یا حتی دیگر از کرم پودر استفاده نکنید.

مرطوب کننده رنگی: این محصول برای مصارف خاص نیست و تولیدکنندگان آن را برای عموم مردم ساخته اند. این محصول ضمن نرم کردن پوست، رنگ آن را بهبود می بخشد و ممکن است ضدآفتاب هم باشد. اگر پوستتان مستعد جوش زدن یا چرب است از این محصولات استفاده نکنید.

کرم پودر براق کننده: این محصول ظاهر پوستتان را براق می کند و برای استفاده در روز مناسب است. براق کننده را باید روی کرم پودر و قسمت های به خصوصی از پوست زد (گونه ها، خط ابرو و حدقه چشم ها) تا پوست حالت درخشانی بگیرد. اگر پوستتان چرب است، از مصرف این محصول خودداری کنید.

کرم پودر خالص (شیر sheer): این محصول همان کرم پودر اصلی است و باعث می شود پوست درخشان تر به نظر برسد. به علاوه باعث گرفتگی منافذ پوست نمی شود. اگر زیاد اهل آرایش نیستید، این محصول برای شما مناسب است.

کرم پودر استیک: این محصول معمولا از ترکیب کانسیلر و کرم پودر ساخته می شود و برای پوست واقعا سنگین است اما ظاهر پوست را به نحو قابل توجهی بهبود می بخشد.

یاسمین ثریا